Dospěláci - venkovní chov

Ubytování

Dospěláci bydlí u nás celoročně  (mimo období zimního spánku) na zahradě. Protože naše zahrada neoplývá přílišnou velikostí (cca 5x25m) je rozdělena na 3 části: výběh graečí, výběh hermanní a záhonky zeleninobylinkové.

Části pro želvy jsou zatravněné, místy zakeřované a v obou je vydlážděné místo na "kafíčkový sedánek", který je mnou hojně využíván zejména při číhání na kladoucí samice ;-) Jakékoliv sázení kytek či mladých keříků ve výbězích se nesetkalo s úspěchem. Proto volím variantu kytek v nádobách, čímž jsem potěšila zejména Ágnes, která zvládá vyšplhat do poměrně vysokých květníků i truhlíků. V nich se nasvačí, rozvalí se a shůry shlíží na hystericky pobíhající samce, kteří ji nemohou nalézt...

V obou výbězích jsou částečně zateplené dřevěné boudy, které některé z želv využívají každodenně k nocování, některé jen na jaře a na podzim (Toník nikdy ;-)

Samozřejmostí jsou napájecí místa - mělké obří podmisky zatížené kameny.


Stravování

Dospěláci mají po celé aktivní období k dispozici trávník (u nás opravdu není anglický, ale pro želvy vhodnější "všehochuť" - s jetelem, jahodníkem, sedmikráskami). Každý den dopoledne dostávají zelené luční lupení (především pampelišky, pampelišky a pampelišky (ideální obsah vápníku!!) méně jitrocel, jetele,...).

Podle sezóny přidáváme různé pochutiny (květy akátu, jahody, třešně, meruňky, melounové slupky, švestky, hrozny,...) - vždy v malém množství a jen to, co zrovna opravdu zraje (vyjímkou jsou jablka a meruňky, které nám padají ze stromu a dospělé želvy je v době zrání konzumují i v množství větším ;-)

Jedenkrát týdně zelené lupení sypeme vápníkem, občas nabídneme sépiovou kost (zejména na jaře v období rozmnožování).

Pokud trávíme víkend mimo domov, želvy mají k dispozici pouze trávník (čímž vyrovnáváme občasné ovocné přecpávání ;-)

Po dobu naší dovolené v parném létě jsou želvám k dispozici naše milé paní sousedky (a nastávají melounové hody :-))

Zajímavosti: Andělce chutná daleko více čerstvě posečená tráva hozená na kupku (než trávník rostlý) - asi je líná trávu ukusovat. Většina dospěláků nepohrdne šnekem, slimákem (dokonce i zrzavým!) či žížalou (živočišné bílkoviny zásadně neservírujeme...ale co si kdo uloví...).


Termíny

Březen - odzimování, želvy přivezeme z jejich zimoviště (sklep na chalupě) a dáme do dřevěných domků (pokud hrozí noční mrazíky, přidáme k boudám polystyrenové těsnění).

Duben (až podzim ;-) - rozmnožování (většina samců se snaží celoročně ... veškeré pohybující se tvory musí prozkoumat, zda to nejsou samice ... např.: kočky, bažanty, návštěvy, nové květináče - zkouška se provádí okusem, popř. bušením krunýřem ;o).

Květen-červen - kladení vajec. Nejnáročnější fází chovu želv u nás je objevení vajec - samici buď "chytím při akci" (nejlepší varianta) nebo je zachycena naší "fotopastí" (zahrada je focena v určitých časových intervalech a pokud se samice zdržuje déle než 2 hodiny na jednom místě, musí být toto podrobeno důkladné prohlídce), popř. dělám občasné kontrolní výkopové práce, kde mě zrovna napadne...

Květen - září - inkubace vajec

Červenec - září  -  už se klubou mimísci :-))

Říjen/listopad - zazimování


Stránky se dále připravují...